Bijës dhe birit tim (Audiobook)

0

Bijes-dhe-birit-tim

Titulli: Bijës dhe birit tim (Audiobook)
Burimi: internetradio
Përpunoi dhe përshtati: Haxhi Harun M. Xhaferi

Formatet për shkarkim, më mirë ndëgjohet me „Apple iTunes“:
Audiobook: http://www.hxh.info/download/Bijes-dhe-birit-tim.m4b
Audio mp3: http://www.hxh.info/download/Bijes-dhe-birit-tim.mp3
PDF dokument: http://www.hxh.info/download/Bijes-dhe-birit-tim.pdf
Word dokument: http://www.hxh.info/download/Bijes-dhe-birit-tim.doc
Kopertina: http://www.hxh.info/download/Bijes-dhe-birit-tim.jpg

„Oo Ti, që nuk ke as fillim e as mbarim; këtë vepër e lë në dorën tënde“ – Haxhi Haruni

Bijës Time 
(nga Ali Tantawi)

Bija ime, jam nje njeri i cili shkon kah te pesedhjetat.
Jam ndar nga rinia dhe u kam thene lamtumir endrrave dhe iluzioneve.
Pastaj kam udhetuar neper vende te ndryshme , jam takuar me njerez dhe kam mesaur nga kjo bote,prej meje, prej moshes sime dhe pervojes sime, degjo nje fjal te vertet e te qarte te cilen nuk e ke degjuar prej tjerve.

Kemi shkruar dhe thirrur duke ftuar ne permisimin e moralit, anulimin e anarkizmit, mposhtjen e pasioneve, sa qe edhe lapsat jan lodhur dhe gjuhet jane merzitur dhe nuk kemi arritur gje, e as qe arritem te evitojm te keqen, madje te keqiat jan ne rritjen e siperme, anarkizmi po perhapet, stolisja, shkurtpamesia dhe lakuriqsia sa vijn e perhapen me teper, perforcohet sherri i tyre duke u shtrir nga njeri vend ne tjetrin, saqe nuk ka mbetur vend Islam sipas asaj qe konsiderohet te ket shpetuar nga kjo.

Ne nuk patem sukses dhe mendoj se nuk do kemi sukses.A e dini pse?
Sepse akoma nuk jemi udhezuar ne porten e permisimit, e as qe dime rrugen e tij.

Porta e permisimit eshte para teje, bija ime, celesi i saj eshte ne duart e tua, nese beson ne egzistencen e saj dhe punon per te hyr brenda saj, ateher do te permisohet situata.
Eshte e vertet se mashkulli eshte ai i cili e bene hapin e pare drejt ruges se mekatit, e kurrsesi kete nuk e ben femra, por megjithkete, po te mos ishte pelqimi yt nuk do te shkonte perpara, po te mos ishte butesia jote nuk do te insistonte, ti e hape deren e ai hyri.
I the hajdutit udhero, e kur ai vodhi prej teje fillove te bertasish. Sikur ta dije se gati te gjith meshkujt jan ujq dhe ti je qengj do te kishe ikur prej tyre sikur qe ik qengji nga ujku. Perderisa ujku nuk deshiron prej qengjit pos mishit, ate te cilen e deshiron mashkulli prej teje eshte me e shtrenjt per ty sesa mishi i qengjit.

Prej teje deshiron me te shtrenjten, nderin tend me te cilin nderohesh, permes tij krenohesh, per te jeton. Po vallahi, i riu i cili e shikon vajzen ai permes imagjinates e zhvesh ate nga teshat.
Po vallahi te betohem per here te dyte, dhe mos i vere veshin se cfar thon disa njerez se ata nuk shohin te vajza pos moralit dhe karakterit te saj dhe se asaj i flasin ne shenje miqesie, apo e dashurojn me perzemersi, genjeshter eshte kjo pasha Zotin. Sikur ti degjoje bisedat e te rinjve kur jan ne vetmi do te degjoje fjal te shemtuara dhe te tmerrshme.
I riu kur te dhuron ndonje buzqeshje e fjal te embel ai ket sherbim nuk ta ben pos per te qen nje hyrje drejt asaj qe deshiron apo se paku nje iluzion ndaj vetes se paraqet nje hyrje. Cka pas? Cka pas kesaj bija ime? Mendo! Do te jesh pjesmarrse ne kenaqsi te castit, pastaj ai harron, ndersa ti do te mbetesh perjetesisht duke gelltitur gllenjken e hidhur ne fyt.
Ai ec pertej duke kerkuar nje viktim tjeter per te vjedhur nderin e saj, ti smund ta perballosh mbi teje do rendoj pikllimi ne shpirtin tend, turpi ne ballin tend e ndoshta edhe fryti ne barkun tend.

Kjo shoqeri zullumqare sta fal ty por do tia fal atij duke thene: ishte i ri e gaboi, por u pendua, ndersa ti do te mbetesh ne balten e poshtrimit dhe turpit.
Sikur ta takosh dhe ta injorosh, te menjanosh shikimin tend anash dhe ti tregosh vendosmerin dhe refuzimin tend…e nese kjo nuk e zmbaps prej teje sa qe poshtersia e tij arrin deri atje qe te lendon me gjuh apo duar ti zbath kepucet dhe e godit kokes.Sikur te veprosh keshtu do shohesh se secili kalimtar ne rrug do te ndihmoj..E pas kesaj asnje i shthurrur nuk do te kishte guxim te veproj keshtu…por do te vinte tek ti nese eshte i ndershem te kerkoj lidhje permes rruges legjitime per te kerkuar martesen.

Mashkulli edhe nese eshte i shthurur dhe i pandershem dhe ne tregun e kenaqsive nuk gjen dot vajze e cila do te hedhe nderin e saj posht kembeve te tij, e cila do te jet loder ne duart e tij, sepse po nuk gjeti vajz te pamoralshme apo te trullosur sdo ti mbetet tjeter gje vecse te kerkoj bashkeshorte sipas traditave te Islamit.
Dobsimi i nivelit te martesave eshte prej jush, o ju vajza, po te mos kishte ca prej jush te dalldisura nuk do te dobesohej tregu i marteses e as do te rritej tregu i te shthururve…pse nuk punoni.

Pse nuk veprojn grate e moralshme per te luftuar kete te keqe?
Ju jeni me prioritare per kete veprim dhe me te fuqishme se ne ne kete drejtim, ngaqe ju jeni ne dijenime teper per gjuhen e gruas, formen e ndikimit ne te kuptuarit e tyre, si dhe viktima e kesaj te keqe jeni edhe ju:vajzat e paperlyera te ndershme, vajzat e mbrojtura e religjioze.
Ne cdo shtepi ne Sham ka vajza qe jan ne periudhen e marteses, por qe nuk gjejn dot bashkeshort, ngaqe te rinjt kan gjetur dashnoret qe u mjaftojn nga ajo qe eshte halllall, sigurisht qe kjo situat eshte prezente edhe ne vende tjera por Shamit.
Formoni shoqerit tuaja te perbera nga shkrimtaret, edukatoret, mesueset e shkollave, studentet e universiteteve per ti rikthyer motrat tuaja te dalldisura ne seriozitet, friksoni ato nga Zoti, nese nuk i friksohen Zotit terhiqjani verejtjen nga smundjet dhe flituni me gjuhen e kohes duke u thene se kur dicka ne kete bote ka zjatur qe vajzes ti zjas vajzeria dhe bukuria? Cka behet me ju kur do te plakeni me shpina te kerrusura dhe fytyra te rudhura? Cili do tua vere veshin ateher? Kush do pyes per ju?

A e dini se kush interesohet per plaken, kush e nderon dhe perkujdeset?
Bijt dhe bijat e saj, nipat dhe mbesat e saj. Do te ket plaka qe gezojn autoritetin e mbretereshave mbi kopen e tyre, te ulura ne frone nderkoh% 20qe do te ket plaka(tjera…)…ju e dini me se miri si do jet halli i tyre.
Valle a eshte e barabart kjo kenaqsi me gjithe keto dhimbje?Valle me kete fillim a deshiron te blesh ate mbarim? Udhezoni motrat tuaja te mjera e te dalldisura, nese kete smund ta realizoni me to ateher punoni per te mbrojt te shendoshat nga smundja e tyre qe vajzat e pavemendshme te mos ndjekin rrugen e tyre.
Un nuk kerkoj nga ju qe te riktheni femren muslimane ne saje te nje kercimi te madh ne realitetin ne te cilin ishte femra muslimane, jo ngaqe une e di se permisimi i menjehershem zakonisht eshte i parelizueshem, por ti riktheni kah e mira hap pas hapi sikur tiu mesyn te keqes hap pas hapi.

Ju i shkurtuat teshat fije per fije, e holluat hixhabin dhe duruat nje periudh te gjat duke punuar per kete transferim ndersa nejriu i ndershem nuk e ndjen kete. Nderkoh qe revistat me permbajtje lakuriqsie nxisin ne kete, kurse te shthururit gezohen per te saqe kemi arritur ne ate situat per te cilin islami nuk pajtohet e as qe pajtohet kristianizmi madje as zjarrputistet nuk kishin vepruar keshtu per te cilet lexojm te dhena ne histori, arriten ne ate situat te cilen edhe kafshet e refuzojn.
Une nuk u drejtohem meshkujve e as qe shpresoj se do te me degjojn ngaqe e di se ata do te me demantojn dhe mendimin tim e hedhin posht, per faktin qe une i privoj nga kenaqsi te caktuara per te cilat besonin se kishin arritur ne te vertet.
Por un u drejtohem juve bijat e mia. O ju bijat e mia, besimtare, te ndershme e te moralshme, nuk do te jet viktim kush tjeter pos juve.

Pra mos e paraqitni veten tuaj kurban ne altarin e shejtanit, e as mos degjoni fjalet e atyre qe ua zbukurojn jeten e perzierjes nen moton e liris, qyteterimit, progresit, artit dhe jetes universitare. Sepse shumica e atyre te mallkuarve nuk kan bashkeshorte e as femij, e sa i perket interesit te tyre per ju nuk i intereson pos kenaqsis se rastit. Ndersa un jam baba i vajzave, un kur mbroj interesin tuaj mbroj edhe interesin e bijave te mia dhe un ua dua te miren sikur qe ia dua te miren bijave te mia.

Ata nuk posedojn dic per te entuziazmuar vajzen per te rikthyer asaj nderin e shkuar , nese vajza rreshqet ne kete sdo kete asnje qe do ta kap per dore e ta njerr nga gremina, por i gjen te gjih te tubuar pas bukuris se saj nese ka mbetur dicka nga bukuria, e nese edhe bukuria i ka ikur, ikin edhe ata nga ajo sic ikin qent nga cofetima ne te cilen nuk ka mbetur aspak mish.

Bija ime, kjo eshte keshilla ime per ty, kjo eshte e verteta, ateher mos i degjo te tjeret dhe dije qe ne duart e tua e jo ne duart tona gjegjesisht burrave, ne duart e tua eshte celsi i portes se permisimit, nese deshiron e permison vetveten dhe permes permisimit tend tere ummetin musliman.

Ju pershendese me pershendetje me te ngrohta,
Ves-selamu alejkum ve rahmetullah ve berekatuhu
(marr nga libri „Bijes dhe birit tim“ i Ali Tantawit)