So gut: Ein natürliches, wirkungsvolles Hausmittel gegen Kopfschmerzen.

Viele Menschen leiden unter andauernden und chronischen Kopfschmerzen. Sehr schnell sind die ständigen Schmerzen mehr als nur eine nervige Belästigung. Bei Manchen wird es so schlimm, dass ihr Alltag davon stark beeinträchtigt ist und sie ganz normale Aufgaben und Arbeiten nicht mehr ausführen können. Der lähmende Schmerz fesselt sie regelrecht ans Bett. Um dennoch durch den Tag zu kommen greifen Einige zu starken Schmerzmitteln, doch auf Dauer ist dies auch keine Lösung. Deshalb zeigen wir dir hier ein natürliches Mittel, mit dem du chronischen Kopfschmerzen zu Leibe rücken kannst. Damit werden starke Schmerzen gelindert, ohne die Nebenwirkungen von Medikamenten. Es ist ganz einfach. Zutaten: – 10 Knoblauchzehen – 500 g…

Read More

Pemët dhe perimet që duhet të hahen me lëvore

Kthejeni thikën prapa në dollap. Konsumimi i pemëve dhe perimeve me lëvore mund të shton sasinë e vitaminave, të na mbrojë nga kanceri dhe të na shtojë nivelin e energjisë. Ja disa nga to që nuk duhet qëruar. Si duhet të hahen? KIVI: Qimet të cilat ndodhen në lëvoren e kivit janë antioksidues i shkëlqyeshëm dhe nutricistët besojnë se posedon substanca që mbrojnë nga kanceri, infeksionet, alergjitë. “Lëvorja e kivit tri herë më shumë posedon antioksidues se sa fryti”, thotë mjeku Merilin Glenvil, ish-presidenti i forumit për shëndet dhe ushqim në shoqatën mbretërore britanike për mjekësi. Si të hahet: Nëse ju duket lëvorja e kivit tepër e fortë, provoni të...

Vritet Hazbi Idrizi – kryetari i Komunës së Bogovinës

Banorë të fshatit Bogovinë njoftuan për Albafonika se para dy ore është plagosur kryetari i Komunës së Bogovinës Hazbi Idrizi. E përditësuar: Telegrafi Maqedoni ka kontaktuar edhe zëdhënësin e SPB në Tetovë, Marjan Josifovski, i cili deklaroi se Hazbi Idrizi nuk ka arritur t’u mbijetojë lëndimeve. Ndërsa drejtori i spitalit të Tetovës, Florin Besimi e ka konfirmuar vdekjen e kryetarit të Bogovinës, Hazbi Idrizi. Autori i vrasjes ka qenë ish-punonjës i komunës, ndërsa jozyrtarisht mësohet se deri tek vrasja ka ardhur pas një zënke midis tyre. Ndërsa lidhur me motivet mësohet se ka pasur konflikte edhe më parë mes tyre, sidomos për vend pune, por kjo deri tani nuk konfirmohet nga…

Read More

Telegonie – Der Samenabdruck des ersten Mannes bleibt für immer?!

Der erste Mann mit dem eine Frau sexuellen Kontakt hat prägt ihr seinen genetischen Fingerabdruck ein. Alle Kinder die sie gebärt tragen sowohl den den Genotyp, als auch den Phänotyp des ersten Mannes in sich. Diese Tatsache nennt sich Telegonie und wird bereits von dem Gynäkologen Soranos von Ephesos beschrieben. (aus der Gynäkologie des Soranos ca 110 n.Chr.)

Read More
Kryetari shqiptar vs. kryetari evropian

Kryetari shqiptar vs. kryetari evropian

Kishte ardh nji gazetar gjermon per t’pergatit nji raport per situaten politike m’Shqipni dhe pyt nji plak qi po kalonte rruges me gamor: – Xhaxha, pa me tregoni cfare ndryshimi ka mes nje kryetari politik shqiptar dhe nje kryetari politik evropian? Xhaxhai i pergjigjet: – Nigjo ktu o cun. Politika osht si halja. Kryetari evropian osht si halet alla frenga. Kur do me e nru i zberthe vidat qi ka dhe e nro pa bo piken e zararit. Kryetari shqiptar, o cun, osht si halet alla turka. Nuk nrohet pa e prish gjith halen. Dhiti m’te domethon!

Read More
Mulla SADRA

Mulla SADRA

MULLA SADRA Principi i pare: Gradimi i Shpirtit Shpirti njerezor, qe nga fillimi i krijimit te tij e deri ne telos ka nje sere gradash e ne kete linje kalon neper faza te ndryshme ekzistenciale. Si i tille, shpirti nuk mund te jete statik, perkundrazi energjik, vital dhe i pershkallezueshem. Ne bashkimin fillestar me trupin, Shpritit i referohemi si substance somatike, me pas ai fiton energji nga nje stad ne tjetrin dhe transformohet ne forma te ndryshme te konstruktit te tij te natyrshem, derisa te mos kete me nevoje per trupin e te ndahet me vehte.

Read More